Basen ogrodowy? Praktyczne wskazówki!

basen w ogrodzie

Przez ostatnie kilka sezonów lato pojawiało się dość wcześnie, było ciepło, słonecznie i to przez długi czas. Deszcz padał rzadziej, a to wszystko znaczy, że baseny w ogrodzie dużo łatwiej było utrzymać w porządku. Mamy nadzieję, że tegoroczne lato będzie podobne, a zakup basenu ogrodowego warto zaplanować wcześniej, jeszcze przed sezonem, ponieważ można uzyskać lepszą cenę.

Wybór basenu ogrodowego

Każdy we własnym zakresie powinien się zastanowić, komu basen ogrodowy będzie służył. Jedni potrzebuję niewielkich brodzików dla dzieci, inni mają starsze dzieci, które znacznie bardziej świadomie korzystają z wodnych zabaw, inni w ogóle nie mają dzieci, bądź mieszkają z nimi nastolatkowie. Dla nich idealny będzie duży basen, w którym można zanurzyć się po szyję. Młodsze dzieci także z nich skorzystają, ale najlepiej, by były pod opieką kogoś dorosłego. Na wszelki wypadek.

Rodzaje basenów ogrodowych

Czym różnią się od siebie: basen dmuchany, rozporowy czy stelażowy? Oczywiście główną różnicą jest sposób ich konstrukcji i jakości materiału, za tym zazwyczaj idzie też wielkość. Baseny dmuchane, jak sama nazwa wskazuje, pompuje się zgodnie z wytycznymi. Czasami jest jeden wlot powietrza, czasem jest zbudowany z większej ilości komór, co zapewnia większą trwałość. Zazwyczaj są one niewielkie i przeznaczone głównie dla dzieci. Baseny rozporowe są najczęściej okrągłe, a ich kształt uzyskuje się dzięki wypełnieniu ich odpowiednią ilością wody. Muszą być wypełnione w sposób znaczny, by można było z nich w pełni korzystać.
Rodzinom i dorosłym poleca się głównie baseny stelażowe. Ich konstrukcja składa się ze specjalnie poskładanych aluminiowych rurek. Osiągają znaczniejszą głębokość, więc w celu wejścia do nich może się przydać drabinka lub podest.

Czyszczenie

Baseniki dmuchane czyści się znacznie rzadziej, a to również wynika z łatwości wymiany wody lub zakrycia go, gdy jest nieużywany. Większe baseny powinno się wyposażyć w specjalny system oczyszczający. Z jednej strony chodzi o oczyszczanie mechaniczne z owadów, które mogą do niego wpaść, bądź liści. Z drugiej strony muszą być czyszczone chlorem, ze względu na mikroorganizmy, doskonale rozwijające się w takim środowisku.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *