W jaki sposób usuwać trwałe zabrudzenia ze ścian

mieszkanie

Zabrudzenia powstające na ścianach mogą być nie tylko wyjątkowo nieestetyczne, ale również trudne do usunięcia.

Podczas ich czyszczenia może dojść do rozmazania zabrudzeń oraz zniszczenia warstwy farby i spowodowanie nieestetycznych smug. Jak umyć ścianę, by cieszyć się idealnym efektem? Oto cztery porady, które pomogą Ci usunąć wszelkie zanieczyszczenia naścienne!

1. Bądź delikatny

Nawet najbardziej odporne farby lateksowe są podatne na uszkodzenia podczas mycia ścian. Stosuj delikatną ścierkę lub gąbkę, która nie spowoduje rysek i uszkodzeń powłoki – ostre części gąbki oraz odrobina siły mogą skutkować wytarciem zewnętrznej warstwy farby, przez co konieczne będzie odmalowanie pomieszczenia.

2. Używaj sprawdzonych środków

Uniwersalnym środkiem do czyszczenia niewielkich zabrudzeń jest woda z płynem do mycia naczyń lub innym delikatnym detergentem, który nie naruszy struktury ściany. W przypadku silniejszych zabrudzeń skorzystać z mydła malarskiego.

3. Stosuj proste rozwiązania

Niektóre zabrudzenia w formie zewnętrznych osadów możesz zetrzeć przy pomocy ostrzejszej części suchej gąbki kuchennej. Wszelkiego rodzaju pozostałości po kredkach czy ołówkach, otarcia po przesuwanych przedmiotach raz ślady po obuwiu z łatwością usuniesz na sucho. W tym celu możesz również użyć specjalnych gumek do czyszczenia, które nie wymagają użycia wody.

4. Nie rozmazuj plam

Usuwanie zabrudzeń ze ścian wymaga nie tylko delikatności, ale również zastosowania odpowiedniej techniki. Staraj się nie rozmazywać plam, czyść jedynie miejsce bezpośredniego zabrudzenia. Unikaj kolistych ruchów, staraj się myć ścianę “od góry do dołu”.

Jeśli jesteś na etapie planowania remontu, z pewnością powinieneś przemyśleć wykorzystanie plamoodpornych farb lateksowych lub akrylowych – nie wnika w nie tłuszcz oraz wilgoć, przez co usuwanie wszelkich zabrudzeń jest wyjątkowo proste i bezpieczne.

Jeśli jednak w Twoim mieszkaniu już występują miejsca, które brudzą się zdecydowanie szybciej od innych, możesz je dodatkowo zabezpieczyć wykorzystując ozdobne płytki, panele oraz cienkie płyty drewniane i metalowe. W taki sposób nie tylko pozbędziesz się uporczywych plam na ścianach, ale również w szybki i niedrogi sposób ożywisz aranżację każdego wnętrza.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *