Jak zaaranżować sypialnię w myśl filozofii hygge?

filozofia hygge

Filozofia hygge jest to pochodząca ze Skandynawii, a dokładniej z Danii filozofia życia i mieszkania. Hygge w języku duńskim znaczy przytulność. Pojęcie filozofii hygge odnosi się do poczucia szczęścia, rodzinnego ciepła i czułości. Filozofia ta zawiera w sobie zarówno pogodę ducha jak i ciała. Hygge można umiejscowić w kilku obszarach.

Jednym z nich jest istota domu, który czerpie z uroków natury. Nakłania ona do cieszenia się z prostych przyjemności dnia codziennego. Trochę ma wspólnych cech z łacińską maksymą Carpe diem, czyli chwytaj dzień.

Kierując się filozofią hygge możemy zaaranżować naszą sypialkę, a nawet cały dom. Jak wygląda koncepcja wystroju sypialki w myśl zasad hygge? Przede wszystkim pomieszczenie urządzone według tej filozofii ma cechować minimalizm. Wskazany jest umiar zarówno w ilości mebli jak i w dekoracjach.

Najważniejszym meblem powinno być wygodne łóżko. Takie, aby domownik mógł czerpać jak najwięcej radości ze snu i odpoczynku. Preferowane są łóżka z naturalnego drewna, które pozwolą bardziej zbliżyć się do natury.

Aby sypialnia była przytulna możemy do niej dodać dekoracje w postaci poduszek czy narzut na łóżko. Także miękki dywan wpisze się w tę filozofię. Kolory powinny jak najbardziej przypominać te występujące w naturze. Inspiracją mogą być na przykład lasy lub łąki czy niebo. Znaczące przy wystroju sypialni w myśl filozofii okazuje się także światło. Najlepiej jeśli do tego pomieszczenia dociera jak najwięcej światła naturalnego.

Wszelkie dodatki w sypialni także powinny odnosić się do pragnienia szczęścia i kontaktu z naturą. Takimi dodatkami mogą być fototapety z krajobrazami lub rośliny w doniczkach. Zamiast na przykład plastikowych doniczek możemy użyć drewnianych. Tak samo ramki na zdjęcia i obrazy polecane są z drewna, co doda im uroku i wdzięku.

Jak widać wystrój wnętrza w myśl filozofii hygge nie jest skomplikowana. Za to mieszkanie w pomieszczeniu, które przypomina skrawek lasu może dostarczać wiele satysfakcji.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *