Jaki jest idealny kolor do malowania domu?

dom

Każdy z nas dąży do tego, aby stać się właścicielem idealnie zaprojektowanego domu. Zależy nam na jego perfekcyjnym wyglądzie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, dlatego każdą decyzją związaną z wystrojem lub wykończeniem domu dokładnie analizujemy i staramy się wybrać najlepsze rozwiązanie.

Jedną z decyzji, która sprawia wiele problemów właścicielom domu jest wybór koloru elewacji, jest to bowiem inwestycja na dłuższy czas, dlatego należy zdecydować się na kolor, który na pewno spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Zadając pytanie jaki jest idealny kolor do malowania domu, nigdy nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi. Pojawia się wiele zmiennych, które będą miały wpływ na to, która barwa najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Podpowiemy wam jakie elementy należy wziąć pod uwagę, co może ułatwić wam podjęcie ostatecznej decyzji jeśli chodzi o wybór najlepszego koloru.
Pierwszym elementem jaki musisz ocenić jest otoczenie, w którym znajduje się twoja nieruchomość.

Warto sprawdzić jakie kolory elewacji dominują wśród domów twoich sąsiadów i kierować się ich wyborem – dzięki temu wszystkie budynki na danym osiedlu będą tworzyły spójną całość. Również sąsiedztwo przyrody powinno być dla nas wskazówką do tego jaki kolor wybrać, ponieważ jasne, stonowane barwy będą komponować się z otaczającą dom zielenią, zaś intensywne, jaskrawe kolory będą się silnie wyróżniać.

Warto również zadać sobie pytanie o to czego oczekujemy od naszego domu. Czy zależy nam na tym, aby wyróżniał się on wśród otoczenia? Dla osób, które oczekują właśnie takiego efektu najlepszym wyborem będą jasne barwy elewacji, zaś właściciele, którzy dążą do czegoś odwrotnego powinni zdecydować się na ciemniejsze odcienie. Wielu właścicieli oczekuje również optycznej zmiany kształtu budynku, zatem jeśli marzy Ci się wyższy dom wybierz pionowe elementy przy brzegach ścian lub przy okiennicach, jeśli jednak chcesz powiększyć i poszerzyć budynek powinieneś postawić na poziome detale.

Ostatnią i najważniejszą radą jaką przygotowaliśmy dla właścicieli domów stojących przed zadaniem wyboru elewacji jest to, aby dobierać kolor ścian do większych elementów takich jak dach, okiennice lub rynny. Dzięki temu ostateczny efekt będzie tworzył harmonijną całość i wszystko będzie ze sobą współgrało. W przypadku domów z brązowym dachem proponujemy delikatne odcienie beżu, które przełamią wyrazistość blachodachówki.

Właściciele domów z czerwonym dachem powinni postawić na jasne, ciepłe odcienie takie jak piaskowy lub kremowy, zaś w przypadku grafitu na dachu idealnie sprawdzi się biel. Czarny dach powinniśmy skomponować z elewacją w kolorze ecru, zaś w przypadku zielonego dachu postawmy na odcienie żółtego.
Kierując się tymi zasadami mamy szansę stworzyć spójnie wyglądający budynek, który dzięki dodatkowym zabiegom będzie sprawiał wrażenie bardziej wyrazistego lub większego. Pamiętajmy o tym, aby kolor elewacji wybierać zgodnie z naszymi oczekiwaniami.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *