Jakie są rodzaje marmurów

marmur

Marmur to jedna z najbardziej znanych skał metamorficznych, która powstała dawno temu w wyniku przeobrażenia się skał węglanowych takich jak wapienie. Zmiana ta nastąpiła przez działanie dużego ciśnienia i dużej temperatury. Cechą charakterystyczną marmury jest jego duża twardość, która wpływa na jego zastosowanie na przykład w budownictwie, wykończeniach wnętrz. Marmury znajdują się powszechnie w blatach stołów, parapetach, kominkach, podłogach i jako dekoracje na zewnątrz domu. Marmury mają różne kolory, począwszy od bieli, a skończywszy na odcieniach brązu i czerni. Marmury są podatne na szlifowanie i polerowanie, dzięki temu można uzyskiwać ich odpowiedni kształt i formę.

Marmur występuje w kilku rodzajach, na co wpływa ich miejsc powstania i skład i wygląd. Jednym z rodzajów marmuru jest marmur kalcytowy, którego skałą pierwotną był czysty wapień. Innym rodzajem marmuru jest marmur dolomitowy, czyli marmur, którego bazą były dolomity.

Tak jak wspomniano wyżej ze względu na kolor wyróżniamy marmury białe, zielone, błękitne i szare. Między innymi najbardziej popularnym marmurem jest Bianco Cararra, w kolorze szarym z delikatnymi żyłami. Na odmianę tą składają się średnio i grubokrystaliczne minerały kalcytu, co nadaje mu trwałość i odporność. Arabescato cechuje z kolej delikatna biel z żyłami wpadającymi w kolor zieleni. Z kolei Nero Marquina to czarny marmur z licznymi białymi żyłami.

Przedstawicielem brązowych marmurów jest natomiast odmiana Brown Emperador, który jest wydobywany w regionach słonecznej Hiszpanii. Zadowoleni będą także miłośnicy zieleni, dla nich dostępny jest na rynku marmur Verde Alpi. Ten marmur o kolorze ciemnej zieleni z lekkimi białymi żyłami pochodzi z Włoch. Oprócz swojego zjawiskowego wyglądu jest również niezwykle trwały. Jednym z egzotycznych marmurów jest Crema Marfill, który pochodzi z Brazylii. Posiada on silnie kremowy kolor z licznymi czarnymi i beżowymi żyłami.

Zależnie od odmiany struktura marmurów może być zarówno całkowicie gładka jak i chropowata. Zastosowanie marmuru także zależy od jego budowy i trwałości na lokalne warunki atmosferyczne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *