Pranie – rady pani domu

czyste ubrania

Czy też zdarzyło Ci się, że dziecko zalało soczkiem ulubioną pościel albo pobrudziło błotem swoje nowe ubranie? Przez przypadek wylaliście z mężem wino na obrus? Niektóre plamy schodzą łatwiej, a innych nie można doszorować. Istnieje jednak kilka użytecznych trików, które pomogą w domowym praniu. Ich stosowanie może przedłużyć trwałość ubrania. Oto niektóre z pomysłów, które ułatwią Ci domowe pranie.

Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na użyte środki chemiczne używane do prania. Jakie są odpowiednie dla danej tkaniny możemy zobaczyć na metce danego materiału. Tak samo na metce jest informacja o temperaturze prania, możliwości wirowania i prasowania. Dostosowanie się do wytycznych z metki ubrania zdecydowanie przedłuży jego trwałość. Dobrą zasadą jest także pranie podobnych rzeczy w jednym praniu.

Przed praniem warto także opróżnić kieszenie wszystkich ubrań. Zwykła chusteczka higieniczna, która podrze się na tysiące kawałków bywa zmorą wielu posiadaczy pralek. Potem te kawałki przylepiają się do ubrań jeszcze bardziej je brudząc. Zabezpieczenie wszystkich zamków błyskawicznych pomoże uchronić nas przed dziurami w delikatnych ubraniach.

Aby pozbyć się ciemnych plan na białych ubraniach można na nie umieścić trochę wybielacza lub odplamiacza. Do śnieżnobiałych firanek dodanie torebki proszku do pieczenia pozwoli im przywrócić dawny blask. Gdy masz wytrzymały karnisz to zamiast je prasować żelazkiem możesz mokre firany od razu powiesić.

Delikatne ubrania należy prać jednak ręcznie, należy do nich zwłaszcza odzież z jedwabiu i nylonu. Pranie w pralce mogłoby spowodować poważne uszkodzenia. W takim przypadku dobrze jest użyć szarego mydła i odrobiny proszku do prania.

Po wypraniu rzeczy przez pralkę należy jak najszybciej wyjąć mokre pranie i wywiesić na suszarce. Zapobiegnie to zbytniemu pognieceniu się ubrań i nieprzyjemnemu zapachowi. Jeśli wyjmiemy pranie po kilku godzinach po wypraniu to będzie wręcz śmierdziało.

Piorąc w pralce najlepiej ustawiać temperaturę na około 40 stopni. Starajmy się unikać wysokich temperatur. Ubrania przy 40 stopniach będą dostatecznie wyprane, a dodatkowo nie skurczą się.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *